24. Szent Helen tűzhányó

Arlo E. Moehlenpah D.Sc.
Teremtés kontra evolúció
c. könyvének huszonnegyedik fejezete

A szerzői jog kizárólagosan Arlo E. Moehlenpah-t illeti. A szerző írásos beleegyezése nélkül a szöveg semmilyen módon nem sokszorosítható. A Krisztus Szeretete Egyház Pécsi és Szigetvári gyülekezete ezúton köszöni meg Arlo E. Moehlenpah-nak, hogy engedélyét adta könyve Interneten történő magyar nyelvű megjelentetését. A szerző honlapja:

www.doinggood.org

A felső fotó a kitörés előtt készült, 1980-ban május 17-én. Az alsó képet a kitörés után, 1980. szeptember 10-én készítették. Mindkettőt egyaránt a hat mérföldre északnyugatra levő Johnston-gericről.

Miért oly fontos a Szent Helen vulkán kitörése?

A Szent Helen vulkán kitörése Washington államban 1980. május 18-án, méltán nevezhető a huszadik század legjelentősebb geológiai eseményének az Egyesült Államokban. A kitörés által kibocsátott energia, becslések szerint 400 millió tonna TNT vagy 20.000 a Hirosimára ledobott nagyságú atombomba energiájával volt egyenlő. 1 Ez a kitörés, és a továbbiak, melyek követték, megmutatták milyen hatalmas geológiai munkát végezhet el rövid idő alatt egy katasztrófa. 2 A Szent Helen vulkán kitörései olyan változásokat idéztek elő, amelyeket a geológusok más esetben évezredek munkájának tulajdonítanának. A Szent Heleni kitörések jelentéktelenek, ha a mélység forrásainak felfakadásával hasonlítjuk őket össze, Noé özönvizének napjaiban, és az azt követő hegységképződéssel. Így a Szent Helen hegy segít nekünk kicsiben elképzelni mi történhetett a Bibliai Özönvíz során. 3

Milyen geológiai hatások érvényesültek rövid idő alatt a Szent Helen hegynél?

Rétegződés: A kitörés, és az azt követő áradások olyan réteges képződményeket hoztak létre, melyeknek kialakulását korábban több ezer éves folyamatnak gondolták. A rétegek 1980 óta 600 láb 4 vastagságot értek el.
Erózió: Egy sárlavina 140 láb 5 mély kanyonrendszert hozott létre a Toutle folyóvölgyben. Ez a mechanizmus hozhatta létre a Grand-kanyont is, méghozzá inkább rövid idő alatt, mintsem nem az evolucionisták által feltételezett évmilliók alatt vájta ki a Colorado-folyó.
Függőlegesen lerakódott konzerválódott fatuskók. A kitöréssel járó földcsuszamlás a közeli Spirit tóban hatalmas hullámokat keltettek. Ezek a hullámok letarolták a szomszédos erdőket, melyek óriási fatörzs-szőnyeggé álltak össze. A hatalmas gyökérlabdák miatt némely fák függőleges helyzetben úsztak, fokozatosan a tó fenekére süllyedtek, és betemette őket a hordalék. Ez a mechanizmus hozhatta létre a Yellowstone nemzeti park "megkövült erdő"-it, inkább, mint más-más korokból származó erdők. 6 A vízben oldott ásványok a fa szerves anyaga helyére lépnek, egy kőzetszerű képződményt létrehozva, melyet megkövült fának neveznek. 7

Tőzeg-réteg. A szél és a hullámok koptató hatása miatt a Spirit-tavon úszó hatalmas fatörzs szőnyegről levált kéreg nagy része, és leülepedett a tó fenekére. Jó pár hüvelyk vastag tőzegréteg halmozódott fel. Csupán betemetődésre és a hőmérséklet növekedésére van szükség hogy ez a tőzeg szénné változzon. Geológusok ezelőtt úgy gondolták, hogy körülbelül 1000 év szükséges egy hüvelyknyi vastag szénréteg kialakulásához. A Spirit tóban található tőzegréteg lehet, hogy már a szénképződés első fázisában van. 8

Arlo E. Moehlenpah D.Sc.
Teremtés kontra evolúció
c. könyvének huszonnegyedik fejezete

A szerzői jog kizárólagosan Arlo E. Moehlenpah-t illeti. A szerző írásos beleegyezése nélkül a szöveg semmilyen módon nem sokszorosítható. A fordítás Standovár Georgina munkája. A fordítás a Creation versus Evolution | Scientific and Religious Considerations alapján készült. Copyright © 1998 Arlo E. Moehlenpah. ISBN 0 9667054 0 8 A fordítást az eredetivel egybevetette: Standovár Zita. A magyar nyelvű megjegyzéseket Bozsogi Tibor készítette.

1 Steven A. Austin, " Mount St. Helens and Catastrophism," Impact Article No. 157, Institute for Creation Research, El Cajon, CA.

2 John D. Morris, " Mount St. Helens: Explosive Evidence for Creation," Notes presented at Institute of Creation Research Summer Institute, Northwestern Colege, St. Paul, MN, July, 1988.

3 Austin, Impact Article No. 157.

4 1 láb= 30,48 cm tehát 182,88 m (ford. megj.)

5 42,67 m

6 Ibid

7 Whitcomb and Morris, Genesis Flood, 166

8 Austin, Impact Article No. 157.